Aralık 18

Lazarus’da ZeosLIB Kurulumu

Merhabalar, uzun zamandır  ne yazık ki herhangi bir yazı ya da uygulama siteye ekleyemiyorum. Bu durum yıl sonuna kadar istemesemde böyle devam etmek zorunda kalacak. Yıl başından sonra yine güzel yazılarla siteyi zenginleştirmeye uğraşacağım.

Bu yazıda size zeoslib gibi çok kullanışlı bir veritabanı bileşen setinin kurulumunu anlatacağım.  Kurulum için öncelikle  http://zeosdownload.firmos.at/downloads/snapshots/ adresinden en son stabil sürüm olan http://zeosdownload.firmos.at/downloads/snapshots/ZEOSLIB_STABLE_REV922.zip dosyasını indiriyoruz ve lazarus klasörünün altında components klasörünün altına zeoslib adında bir klasör açıp içerisine kuruyoruz.

Bu işlemin ardından kurduğunuz zeoslib klasörünün içerisinde packages klasörünün altında lazarus klasörüne gidip zcomponent.lpk paketini lazarusda açıyoruz ve install diyoruz.  Herhangi bir paket kurulmamış lazarus’da sorunsuz bir şekilde bu paket kurulabiliyor. Ama kurulumun ardından yapmamız gereken bir iki adım daha var. Bunlardan ilki menüden Proje\Proje Seçenekleri\Compiler Options\Path –> Other Unit Files kısmına kurduğumuz zeoslib (c:\lazarus\components\zeoslib) klasörünü ve src klasörlerini ekliyoruz .

Bu eklemeler bileşenin sorunsuz bir şekilde lazarusda çalışmasını sağlarken bileşenlerin veritabanına erişmesi bazı dll.lerin (windows için) c:\windows\system32 altına kurulması gerekiyor. Bu dll’ler bileşen paketinden  connection  bileşenini seçip protocol seçtikten sonra connect dediğimiz zaman eğer bağlanamazsa zaten ihtiyacı olan dll dosyasını mesaj olarak paylaşıyor. Örnek olarak mssql için ntwdblib.dll, firebird için fbclient.dll, oracle için oci.dll,   sqlite için sqlite.dll bunlardan bazıları.

 

Did you like this? Share it:

Etiketler:, , , , ,

Posted 18 Aralık 2011 by admin in category Bileşen - Kitaplık, Lazarus, Veritabanı

4 thoughts on “Lazarus’da ZeosLIB Kurulumu

 1. Kerem

  Selam Emre
  Lazarus 1.0 versiyonuyla Zeoslib 6.6 stable paketi anlattığın gibi kurulamıyor.

  Ne yapabilirim???

  Reply
 2. muayt

  “access violation” hatası alıyorum

  (c:\lazarus\components\zeoslib) klasörünü ve src klasörlerini ekliyoruz.)
  Bu kısımıda yapamıyorum zeoslib klasörü yok 1.0.2 sürümü kullanıyorum

  Reply

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*