Temmuz 17

WEBGEN (Web GENERATOR)

WEBGEN, kendi işyerimin sitesini daha kolay oluşturmak için yazdığım basit ama ne yazık ki beni saçma sapan uğraştıran bir program. Programın mantığı  veritabanından bazı bilgileri alıp ürün adı, barkodu, koli içi adedi gibi kullanan kişi tarafından tasarlanmış sayfanın içine gömmek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ve tabi bunu ezbere sayfa oluşturarak yapmayacak kullanıcı sayfanın başlık ve bitiş kısımlarını belirtecek sayfa adı, keywords, desc. bölümlerini kaydedecek ve template dosyasının içinde belirtilen yerlere yazılım bu bilgileri işleyerek istenen sayfayı oluşturacak.

Sayfadaki maksimum ürün sayısı tanımlanıp ona göre 2. 3. … sayfalar oluşturması ve hepsinin altına bağlantı linklerini ekleme işleminide halletmiş bulunmaktayım. Onun dışında isteyipde yapamadığım bişey kalmadı. Ama yinede program amatör ve sadece benim isteklerime uygun tasarlanmış. Başka bir işte uygulamak çok kolay olmayacak.

Ayrıntı tablolarını oluşturan kısım. Bu bölüm her ürün için sayfada tekrarlanıyor

Bunlar @ işaretiyle başlayan @TITLE, @KEYWORDS gibi özel kelimeler.  Bunları değiştirmek için StringReplace komutunu kullandım ve işimi tahminimden daha da kolaylaştırdı.

 

 

 

 

 

 

*Oluşturduğu web sayfası.

Eğer program daha da gelişir ve sadece benim beklentilerimi geçip başkalarınında işini görmeye başlarsa o zaman sourceforge’a atmayı düşünüyorum.

 

 

Did you like this? Share it:

Etiketler:, , ,

Posted 17 Temmuz 2011 by admin in category Delphi, Firebird, Programlama, Uygulamalar, Veritabanı

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*