Haziran 16

Linux’da Kicad Kurulum ve Güncelleme

Kicad, tartışmasız en büyük açık kaynak kodlu baskı devre çizim programı ve hemen hemen bütün dağıtımlarda mevcut ama bu program günlük olarak güncellenen ve güncellemelerinde ciddi değişiklikler olabilen bir program. Peki bu yazılımın güncel haline nasıl ulaşabiliriz.

Geliştirme grubunun launchpad adresinde iki adet script uygulaması bulunmakta.  Bunlar kicad-install.sh ve library-repos-install.sh. Bu yazılımlardan biri programı indirip kurarken diğeri kitaplıkları güncellemeye yarıyor. Programlar Debian tabanlı Ubuntu, Mint, tabiki Boreas 🙂 ve Red Hat için geçerli.

Programı kullanmak için öncelikle iki dosyayıda indirip kaydediyoruz. Daha sonra konsoldan her iki programada chmod +x dosya_adi komutu ile çalışabilirlik yetkisi veriyoruz ve ilk olarak ./kicad-install.sh –install-or-update  komutunu vererek ihtiyaç olan dağıtımlar ve en güncel kicad sürümünü kurmuş oluyoruz.

Bunun ardından ./library-repos-install.sh  –install-or-update komutu ile resmi kitaplığımızıda indirip kuruyoruz.

Ve Kicad programını çalıştırdığınızda herhangi bir aksilik çıkmadıysa en güncel sürüme kavuşmuş oluyorsunuz.  Şuanda benim kullandığım sürüm 2015-16-14 BZR 5748

Did you like this? Share it:

Etiketler:, ,

Posted 16 Haziran 2015 by admin in category Boreas, Elektronik, Kicad, Linux

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*