Haziran 9

Lazarus için bazı siteler #1

Lazarus olsun, delphi olsun grafik ve oyun geliştirme üzerine işin aslı çok bir çalışmam olmadı . Hatta tek çalışmam staj zamanında Morfit 3d ile yaptığım seri porttan haberleşen bir cihaza sanal dünya oluşturmak oldu. Bu yüzden burada belirticeğim sitelerdeki component ve kitaplıklarla herhangi bir pratiğimin olmadığını bilmenizi isterim. Bunlar sadece lazarus’un sitesinde gördüğüm ve gezerken bulduğum siteler.

İlk site GLScene ;

GLScene, delphi için geliştirilmiş bir 3d component paketi. Paket gayet gelişmiş bir paket bunu sitesinden galeriye bakınca anlamak mümkün ama tabi taleplerinizde önemli benim gelişmiş dediğim size yetersiz kalır o ayrı mesele. Fakat sizde burada anlatılan yazılımların open source olduğunu ve gönüllülük ilkesiyle geliştirildiğini unutmayın lütfen 🙂 Lazarus için lpk dosyalarıyla geliyor ama henüz lazarus’a ekleme şerefine ulaşamadım :/

 

 

İkinci sitemiz ZenGL ;

ZenGL, delphi ve free pascal için geliştirilmiş bir oyun geliştirme kitaplığı. Yani alıp kurup forma ekleyebileceğiniz bir bileşen değil. Uses kısmına ekleyeceğiniz bir kitaplık.  Demolarını ve sitesini inceleyince epey bir yapabildiği iş olduğu ilk bakışta belli oluyor ama illa bi kaç örnek isterseniz, Sprite ve render motoru, OpenAL ve Direct Sound desteği, klavye mouse gibi girişlere kolay ulaşım, kendi içinde gelen matematik fonksyonları bunlardan birkaçı.

 

 

Pascal Gamer ;

Pascal Gamer

Şuana kadar 3 sayısı bulunan ve çıkmak için belirli bir period izlemeyen  ücretsiz bir e-dergi.

 

 

Pascal Programming for Schools

Pascal ve doğal olarak Lazarus için gerçekten eşsiz bir site. Hem öğreticiler olarak hemde programlar olarak çok zengin yeni başlayanlara tam bir okul denebilir.

 

Umarım tanıttığım sitelerin faydasını görürsünüz 🙂

 Did you like this? Share it:

Etiketler:, , ,

Posted 09 Haziran 2011 by admin in category Lazarus, Programlama

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*