Nisan 7

Kitap Notları #1 (HTML, CSS, PHP ve MYSQL)

İbrahim Halil Kutluay

İbrahim Halil Kutluay

Merhaba arkadaşlar, bildiğiniz gibi grupda arasıra kitap paylaşımları yapıyorum. Kitap notları serisinde bu paylaşımları bir adım daha ileri taşıyarak okuduğum kitaplar hakkında yorum, okumadıklarım hakkında da en azından içerik bilgisi vermeye çalışacağım. Bu kitaplar elektronik, programlama, grafik hatta fotoğraf dahi olabilir 🙂 Benim için önemli olan kıstas kitap olması ve kaliteli olması.

İlk kitabın kalitesi öncelikle yazarından geliyor.  Lazarus Türkiye grubundan tanıştığım ve hiç yüzyüze gelmek nasip olmayan rahmetli arkadaşım İbrahim Halil Kutluay’ın kitabı. Kendisi torba torba kitap alan, tarih konusunda televizyon programlarına konuk olarak katılabilecek kadar donanımlı, gazetede yazarlık yapan, yazılım hakkında yardımcı olduğu kişilerin haddi hesabı bulunmayan ve gazetede ya da haberlerde gördüğü acı bir haberde aileyi arayıp taziyede bulunacak kadar duyarlı bir insandı.  İşte bu duyarlı insan arkasında yazılıma gönül verenler için hiçbir ücret talep etmeksizin 500 sayfalık bir PHP kitabı bıraktı.

Kitap,  en temelden server’lardan başlıyor, port, TCP IP, web sunucusu, tarayıcı alt yapısını oturtduktan sonra kısaca HTML ‘e ve hemen ardından CSS’e deyiniyor.  Kitabın ilk 160 sayfası bu konuları içeriyor ve PHP programlama diline giriş yapıyor ve orta seviyeye kadar dili anlatıyor.  Yani değişkenler, koşullar, döngüler, düzenli ifadeler, karakter işlemleri, tarih işlemleri, düzenli ifadeler, dosya erişimleri, mail atma, formları kullanma gibi  konuları anlatıyor. Bunları anlatırkende hesap makinesi yazılımı,   adres defteri, öğrenci not programı gibi küçük programlarlada kitabı süslemiş. Kitabın en sevdiğim yanı resimsiz oluşu 🙂 Kısa kısa konu ve örnek kodlarla kitap ilerliyor.

En son konu olarak da MYSQL veritabanını işliyor.  Kitabın yaklaşık son 100-120 sayfasınıda bu konuya ayırıyor. Veritabanı işlemleri, SQL programla dili ve tabiki PHP ile veritabanına ulaşmak.

Kitap tek tük eksikleri dışında (grafik, istisnalar, Nesne yönelimli Programlama gibi bölümler) yeterli olduğunu düşündüğüm bir kitap. Hatta piyasada satılan pekçok kitapdan iyi olduğunu düşünüyorum. PHP ile ilgilenen herkese öneririm.

Kitabın indirme adresi :  HTML, CSS, PHP ve MYSQL

Did you like this? Share it:

Etiketler:, , , ,

Posted 07 Nisan 2016 by admin in category Kitap

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*