Ağustos 2

Kicad’de Hayat Kurtaran Özellik Hierarchical Page

hp7

Şöyle bir çıkış kartı düşünün 80 adet çıkış var ve hepsinin transistörle sürmeyi düşünüyorsunuz. Tam işi bitirdiniz baskı devreye geçeceksiniz arkadaşınız diyor ki transistör yerine opto kullan ya da bir daha bakayım dediniz bir direnç eksik ve ya footprint tanımlanmamış. Böyle bir durum kulağa nasıl geliyor ? Azimliyim yaparım diyorsanız sorun yok yazıyı atlayabilirsiniz 🙂 Ama karnınıza ağrı girdi bir kolayı olmalı diyorsanız Hierarchical Page (HP) kullanmanızı öneririm. Peki nedir bu HP ? HP, sayfanızın içerisinde farklı sayfalar açmanızı sağlar. Yani şemanızı çizerken köşeye bir kare çizip açılan sayfada güç kısmını çizebilirsiniz. Böylece ana şema çok daha temiz ve okunaklı kalır.  Bunun yanında kicad bir iş daha yapar.  Oda Ana şemanız ile oluşturduğunuz diğer şemaları birbirine bağlamak için dosyalara entegre bacağı gibi giriş çıkışlar eklemenize izin verir.

Hadi deneyelim. Öncelikle

 

 

 

hp1

butonuna basarak ortaya küçük bir dikdörtgen çiziyoruz. Bize ilk olarak dosya adı (iO.sch) ikinci satırda ise şemanın adını sorar (IO). Bu bilgileri girdikten sonra ana şemanın üzerine küçük bir dikdörtgen çiziyoruz.

 

hp_2

Bu dikdörtgeni oluşturduktan sonra IO için ikinci bir şematiğimiz oluşmuş olur ve ne zaman bu dikdörtgenin üzerine çift tıklama yaparsak o zaman içerisine giriş yapmış oluruz. Tabi ki yazıya devam etmek için çift tıklıyor ve şematiğe girmiş oluyoruz. Karşımıza çıkan boş şemaya ilk olarak iki adet HP Label ekleyeceğiz hp3

Bunun için yandaki butonu kullanıyoruz. Ve başlıkları IN ve OUT isimlerini veriyoruz. Burada dikkat  etmemiz gereken bir noktada giriş olarak (IN) adlandırdığımız etiketin şekil (shape) kısmını input, çıkış  olarak adlandırdığımız (OUT) etikeninin şeklinide output olarak seçmek. Bu işlem bizi çizim yaparken yanlış yapmamızı engelleyecek. Bu işlemleri tamamladıktan sonra aşağıdaki gibi bir çizim hazırlıyoruz. Çizim hazırlamanın detaylarına bu yazıda girmiyorum çünkü önceki Kicad ile Şema Çizimi yazımızda detaylı bir şekilde anlatmıştık.

hp4

Devreyi çizdikten sonra farenin sağ tuşu ile Leave Sheet ya da Back Space tuşu ile şemadan ayrılıyoruz. İlk şemaya dönmüş oluyor. Şimdi şemadaki pinleri ana şemaya taşıması kaldı. Bunun için yandaki butonu hp5 kullanıyoruz. Bu butona basıp HP şematiğinize her bastığınızda içeride tanımlanmış pinlerden biri dışarı çıkar ve bu  pinler HP‘nin çerçevesinin dışına çıkamaz.

 

hp6

HP şematiğini bu noktaya getirdikten sonra artık işimiz kolay.  Artık ister etiketle ister direk çizerek giriş çıkışa istediğinizi bağlayabilirsiniz. Yazının başında da bahsettiğim güzel nokta bu HP simgesini seçip copy block diyerek istediğimiz kadar çoğaltabiliriz. Tek unutmamamız gereken her objenin kendine özgü tek bir isminin olması. Bu tabi ki HP’ler içinde geçerli. Kopyaladığımız her HP‘nin kendine özgü adı olması için her HP’nin özerinde E tuşuna basılarak o HP‘ye ait özellikler değiştirilir. Bizim çalışmamızda isimlerin değiştirilmesi yeterli olacaktır. Yalnız isimler değişirken dosya adının aynı kalmasına dikkat edilmelidir.

hp7

Şekilde görüldüğü gibi aynı şemayı tekrar tekrar kullanarak hem yer, hem zaman açısından avantaj kazanmış oluyoruz. Şimdi HP olan çizime herhangi birinden ulaşıp değişiklik yapılırsa otomatik olarak hepsi düzelecektir.

 

Not : HP =  Hierarchical Page

Did you like this? Share it:

Etiketler:, , ,

Posted 02 Ağustos 2015 by admin in category Boreas, Elektronik, Grafik, Kicad, Linux

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*