Temmuz 3

Kicad ile Şema Kitaplığı Oluşturmak

kitaplik4

İnternette pek çok  kaynağa ulaşabilsek bile her entegrenin şemasının bulmak imkansız bu yüzden ihtiyacınız olan entegreleri  kendinizin  de tasarlayabilmesi gerekiyor.  Bu yazıda LTC6655 referans voltaj entegresinin şemasını çizeceğiz.  Bunun için önce açılış ekranından kitap_logo   Schematic Library Editor programını çalıştırıyoruz. Açılan programda öncelikle size hiçbir şey yapmanıza izin vermez çünkü yapmamız gereken    tanımlamalar var ve bunlar henüz eksik. İlk tanımlamamız çizecek olduğumuz entegrenin hangi kitaplığa ait olduğu.

Bunun içinde yapmamız gereken    File \ Current Library seçeneğinden uygun kitaplığı seçmek. Biz buradan regul kitaplığını seçiyoruz. Ardından Create New Component  kitaplik2  butonuna basıyoruz. Açılan pencerede Component Name  kısmına LTC6675 yazıp Tamam tuşuna basıyoruz. Ekranın ortasında LTC6655 ve U? şeklinde iki adet yazı eklenir. Bu yazıları M tuşu ile istediğiniz gibi taşıya bilirsiniz. Bu işlemlerden sonra sağ taraftaki mavi dikdörtgen şekline tıklıyor ve tabloya entegrenin sınırlarını çiziyoruz.

Sınırları daha sonra G tuşu ile değiştirebiliriz.  Son olarak pinleri eklememiz gerekiyor (halilen 🙂 ).

Bunun için  kitaplik3 butonuna basıyoruz. Pin adı (pin value) olarak 1. Pin ~SHDN (~ işareti pinin başlığını üstü çizgili (terslenmiş / invert) yapıyor ). Pin numarası olarakda tabi ki 1 (pin number) olarak giriyoruz. Bu önemli bir nokta çünkü baskı devre kılıfındaki pinler buradaki numaralara göre eşleşiyor.

1. Pin -> ~SHDN   2.Pin -> Vin           3.Pin -> GND           4. Pin -> GND

5. Pin -> GND        6.Pin -> Vout_S    7. Pin -> Vout_F    8.Pin -> GND

kitaplik4

 

 

Pinlerin açılarını değiştirmek için Pin Properties (E) \ Orientation bölümünü ya da tuşunu kullanabilirsiniz. Pin properties bölümündeki Electrical type kısmını kullanarakda pin özelliklerini girip  yanlış bir bağlantı yapmanızı (DRC kontrolü ile) engelleyebilirsiniz. Çizimi tamamladıktan sonra son olarak Update Current Component in Current Library butonuna basarak kitaplik5 kitaplığa bileşenimizi ekliyoruz.

Hepsi bu kadar 🙂

 

 

 

Did you like this? Share it:

Etiketler:, , ,

Posted 03 Temmuz 2015 by admin in category Elektronik, Kicad

1 thoughts on “Kicad ile Şema Kitaplığı Oluşturmak

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*