Haziran 30

KiCAD ile Şema Çizimi

ekran5

Bu yazıda kicadde basit bir devre şeması çizimi yapacağız. Devremiz 12V gerilimi 7805 entegresi ile 5Volt’a düşürecek ve 16f628A entegresine giriş yapacak. Entegrenin çıkışıylada LED sürülecek. Çizimleri olabildiğince kısayol tuşları kullanarak yapacağız. Bunun nedeni kısayol tuşlarına alıştığınız zaman fare kullanımından daha hızlı olduğunu göreceksiniz.

Önce boş bir şema açalım ve “A” tuşu ile 78L05 entegresi ekleyelim. Entegrenin VI kısmına “P” tuşuna basarak +12V VO kısmına yine “P” tuşuna basarak VCC ekliyoruz. En son olarak (yine “P” 🙂 ) orta bacağına GND ekliyoruz. Ara bağlantılarını W” tuşunu kullanarak hatları çiziyoruz. 78L05 entegremizi bağladık ama araya girişe ve çıkışa kondanstör koyarsak daha doğru bir çizim yapmış oluruz. Bunun için “A“tuşuna basarak C (condensateur) kelimesini aratıp çıkan parçayı ekliyoruz ve devremiz aşağıdaki gibi bir şekil alıyor.

78l05

Şimdi sıra 16f628A’da. “A” tuşuna basıp 16f628A dediğiniz zaman karşınıza hiçbirşey gelmeyecektir. Bunun nedeni kitaplığın henüz listeye eklenmemiş olması. Bunu eklemek için Preferences\Component Libraries bölümünü seçiyoruz ve Component library files  bölümündeki add (üst bölümdeki) butonuna basıyoruz. /usr/share/kicad/library klasöründen microchip_pic16mcu.lib dosyasını kitaplığımıza ekliyoruz. Artık “A” tuşuna basarak  16F628A ekleyebiliriz.

İşlemciyi ekledikten sonra 14.numaralı bacak VDD’ye ister 78l05 entegresinin çıkışındaki VCC’nin üzerine gidip “C” tuşuna basarak bileşeni kopyalayın isterseniz “P” (power) tuşuna basarak VCC ekleyip “W” tuşuyla bağlantısını yapın aynı işlemi 5 numaralı bacak VSS içinde GND bağlayarak yapmamız gerkiyor.

16f628A’da MCLR bacağına herhangi birşey bağlama zorunluluğunuz yok ama ben yinede VCC ile arasında direnç olan bir reset bacağını daha çok seviyorum ve bu yüzden MCLR bacağına “A” R (Resistance ) bileşeni ekliyorum.

Devre şemaları baskı devre gibi değildir esas olan anlaşılır olmasıdır bu yüzden yolları boydan boya çizmek yerine parçalara ayırabiliriz. Buna örnek olarak PortB.7 bacağının çıkışına CTRL-H tuşuna basarak bir etiket yerleştiriyoruz ve adını LED koyuyoruz. PortB.6 çıkışınada LED2 etiketi yerleştirelim. Etiketlerin yönlerini ayarlamak isterseniz “R” tuşuna basarak 90 derecelik açılarla döndürebilirsiniz. Boyutunu ayarlamak istersenizde etiket kutusunda çıkan pencere size bölümüne daha küçük ya da büyük değer girebilirsiniz. Benim kendi çizimim de  değer 0,752.

ekran2

Şimdi LED etiketini farklı bir bölgede tekrar oluşturuyoruz ya da “C” tuşu ile kopyalıyoruz.  Hemen yanına bir adet R (Resistance) ve “A” tuşu ile bir adet LED ve “P” tuşu ile bir adet GND ekliyoruz.

ekran3

Buradaki LED etiketleri görsel olarak farklı yerlerde olsada şema okurken birbirini işaret ettiği bilinir ve netlist oluşturulurken hepsi aynı yere bağlanır. Yalnız farkettiyseniz direnç ve kapasitörlere hiç değer vermedik. Bunun için değer vermek istediğimiz elemanın üzerine giderek “E” (Edit) tuşuna basıyoruz. Led’e bağlı dirence 470 ohm, MCLRE bağlı dirence 10K, 78L05 girişindeki kapasitöre 100uf, çıkışınada 100nf  değerleri verebilirsiniz.

ekran5

Burada dikkat etmeniz gereken nokta E tuşuyla değer verirken verdiğimiz değerler bileşenlerin Reference (referans) değerleri değil value değerlerini değiştirmek.

Peki nedir bu referans değerleri ? Referans değerleri netlist oluşturulurken (PCB çizerken size yol gösterecek olan kılavuz çizgileri) her parçanın bir adı olur bu isimler pcb çizerken size yardımcı olacağı gibi dizgi yapacak firmalara da parçanın yerini tanımlamak adına önemlidir. Peki nasıl isimlendirilir ? Bu şekilde soru işareti olarak mı kalacak ? Tabi ki hayır. Tools\Annotate Schematic bölümününden Annotate dediğiniz zaman bütün soru işaretleri yerine rakamlar geldiğini görürsünüz.

ekran7

Yukarıdaki son resme baktığımızda herşey tamam gibi gözüküyor. Ama öylemi acaba ? Bunun kontrolünü Tools\Electrical Rules Checker ile yapıyoruz ve bize 16 adet hata veriyor.

ekran8

ekran9

Peki nedir bu hatalar ?

* Kullanılmayan bacaklar. 

Kicad kullanmadığınız bacakları işaretlemenizi ister ve bunu “Q” (Place not-connected flag ) ile işaretleyerek yaparsınız. Bu bacakları işaretledikten sonra hata sayımızın (unutmayın sadece kullanılmayan bacaklar) 3’e düştünüğü göreceksiniz.

ekran10

* Power Flag

Diğer bir hatamız Power Flag’lar. Kicad bütün enerji girişlerine bir sefere mahsus power_flag bağlantısı ister yani bizden +12,  GND için power flag bağlantısı istiyor.

Bunun için “P” PWR_FLG ekliyor ve eklediklerimizi  +12 ve GND ile bağlıyoruz.

ekran11

* Unutulan Bağlantılar 

Tekrar kontrol ettiğimizde son bir hatamızın kaldığını görüyoruz. Buda bu kontrolün önemini gösteriyor LED2  evet bizim böyle bir etiketimiz vardı ve biz bunu hiç kullanmadık bu yüzden bu hatayı alıyoruz. Çizimde LED2 bağlantımız olmayacağı için led2 etiketinin üzerine gidip “DEL” tuşu ile yol ve etiketi siler “Q” ile o bacağın kullanılmayacağını belirtirseniz artık hata almaz hale gelirsiniz.

Son bir not :

Kicad’de objeler taşınır (M) ve sürüklenir (G), eğer taşırsanız yollar objeyi takip etmez ve obje hiç bağlantısı yokmuş gibi aralarından çekilir. Eğer sürüklerseniz  yollar objeyi takip eder.

Eklemek istediğiniz bir not ya da bir hatam olduysa lütfen belirtin.

Did you like this? Share it:

Etiketler:, ,

Posted 30 Haziran 2015 by admin in category Elektronik, Kicad

2 thoughts on “KiCAD ile Şema Çizimi

  1. Pingback: Kicad’de Hayat Kurtaran Özellik Hierarchical Page | Boreas'ın Günlüğü

  2. Pingback: Şematik Sıralaması (Annotate Schematic) | Boreas'ın Günlüğü

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*