Haziran 18

ARM ile Tanışma ve FRDM-KL25Z İncelemesi

Uzun zamandır PIC mikrodenetleyicilerden ARM serisine geçmek istiyor ve ARM işlemcilerini araştırıyordum.  Bunları araştırırken ki en büyük kıstasım geliştirme ortamı ve kaynaktı.

Bunun nedeni ise kendinizi bağladığınız donanımın tek masrafının ya da kısıtlarının işlemci değil aynı zamanda yazılımda olmasıydı. İlk karşılaştığım geliştirme ortamı Keil oldu ama gün gelir keil’i almam gerekirse diye düşünmem keilden hızla uzaklaşmama yetti 🙂 MikroARM, EmIDE, Eclipse GNUARM hepsini inceledim ve Coocox  mest oldum. Harika bir opensource proje. Bileşen kütüphanesi var, kendi işletim sistemi mevcut, düşük katman dil geliştirilmiş ama bir türlü sağlıklı çalıştıramadım 🙁 Forum’unda sorular sordum güncellemeler vs. yaptım program çalışıyor ama eklediğim bileşenler doğru dürüst derlenmiyor derken 2.0.2 güncellemesi geldi ve 1.7.8’deki bileşen / işlemcileri bir türlü aktaramadılar ve benim için coocox devride kapanmış oldu.

 

Kinetis devri açıldı 🙂 Kinetis, eclipse tabanlı bir geliştirme ortamı. (Sadece Freescale ürünleri için geçerli ) GCC ve GDB programlarını kullanıyor, herhangi bir kod sınırı yok,  herhangi bir ücret talebide yok 🙂 Tadından yenmez. Bütün bunlar yetmez gibi Processor Expert dedikleri yazılım uygulamasıyla, bileşen desteği veriyor. Yani Timer bileşenini seçip sistem saatini girip 1HZ. frekansda onevent prosedürünü çalıştırabiliyorsunuz. Ya da led bileşenini ekleyip led_setval() diyerek ledi yakıp led_clrval() diyerek söndürebiliyorsunuz. Bu size biraz “herşeyi arkada yapan bir yazılım var detaya inmeye izin vermez, hakimiyet ona ait” gibi düşündürebilir. Ama kazın ayağı öyle değil. Çünkü bu desteği isterseniz kullanmayabiliyorsunuz. İsterseniz kullanabiliyor ve istediğiniz zaman istediğiniz kadar detaya inebiliyorsunuz. Kendi bileşenlerinizi oluşturarak kod tekrarından kurtuluyorsunuz (ama bende daha yapamadım bende dediğim gibi daha öğrenme aşamasındayım) Bu nedenlerden dolayı Freescale geliştirme ortamından benim için yıldızlı 5 almıştı şimdi artık donanıma gelmişti sıra.

Frdm-KL25Z harika bir board (ne kadar objektifim değil mi  :)).  Ama gerçekten öyle 🙂 Board’un ilk göze çarpan tarafı bilgisayara taktığınız zaman bilgisayarın board’u bir flash gibi tanıması ve bu flasha attığınız dosya ile board’u programlamış olmanız 🙂 Bunun dışında board’un üzerinde bir RGB Led mevcut. Elektronikçinin “Merhaba Dünya”sı.  Üzerinde ayrıca bir adet reset butonu bulunmakta ve isterseniz butonun reset özelliğini kapatıp kullanıcıya açabiliyorsunuz ve bunu yapmak için kod yazmıyorsunuz. Bunlar dışında ilginç gelebilecek bir özellik board’da kapasitif dokunmatik alan bulunması. Bunun nedeni işlemcinin kapasitif dokunmatik yüzeylerin kontrolü için özel girişinin bulunması.  Ayrıca MMA8451Q accelerometer entegresi ve seri port gibi kullanılabilecek bir usb çıkışıda boardun özelliklerinden.

Board’un resmi olarak önerilmesede yapılabilir bir diğer özelliği SWD uçları ile farklı bir işlemciyi programlayabiliyorsunuz. Ama çok kararlı çalıştığını söyleyemem.

İşlemcide ayrıca dahili RTC, dahili sıcaklık sensörü, 16 bit SAR ADC., DMA gibi özellikler mevcut ama onlara ve detaylara zamanla gireceğim.

FRDM-KL25Z için söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. Darası FRDM-K64F’e 🙂

 

Did you like this? Share it:

Etiketler:, , , ,

Posted 18 Haziran 2015 by admin in category ARM, Elektronik, Freescale

1 thoughts on “ARM ile Tanışma ve FRDM-KL25Z İncelemesi

  1. Pingback: MCU Turkey – MCU Turkey Haftalık Bülten

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*