Eylül 20

Raudus Web Framework

Raudus web framework bugün internette gezinirken gördüğüm ve görünce hemen yazmak istediğim bir bileşen paketi.  Paket iki parçadan oluşuyor ilkinde edit kutusu, buton vb. standart parçalar varken diğer parçada daha gelişmiş olan TinyMCE, Geolocation, Theme gibi özellikler mevcut. Peki ne işe yarar bu bileşen grubu yenir mi içilir mi  ? Bu bileşen grubu lazarus’la (ya da delphi) web uygulaması yazmanızı sağlar hemde ekstradan hiçbir çaba harcamadan. Yapmanız gereken tek işlem yeni bir proje açarken Raudus Application  seçip raudus bileşenleri ile formu doldurmak ve yazmak istediğiniz programı yazmak. Burada farklı olarak programı çalıştırdığınızda karşınıza windows formu değil size web browser’ı açıp localhost:88’e bağlanmanızı belirten bir mesajın yazılı olduğu terminal göreceksiniz.  Web browser’ı açıp localhost:88’e bağlandığınızda karşınıza lazarus’da yazdığınız program çıkıyor ve uygulamanız artık web ortamında çalışıyor.

Yazılımı yapan firma şuan için uygulamayı ücretsiz ve ticari amaçla kullanılabilir sunuyor. Ama ileride ne olur ne biter bilinmez.

ilgilenenler için  :  http://www.raudus.com/

Not: Bileşenler lazarus’da daha önceden derlenmiş olarak geliyor bu yüzden bu bileşeni kullanmak için onların derlediği lazarus versiyonunda kullanmak lazım.  Şuan ki lazarus versiyonları 1.0.0.RC2 .

 

Raudus Web Framework

 

Did you like this? Share it:

Etiketler:, , ,

Posted 20 Eylül 2012 by admin in category "Bileşen - Kitaplık

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir